Knjiga „
Nadživeti: Nauka i umetnost dugovečnosti“ kanadsko-američkog lekara
Pitera Atije (1973) – u saradnji sa Bilom Gifordom – nije samo još jedna knjiga o zdravlju. Posredi je, ukratko, manifest za novi, promišljeniji život. U vremenu u kome se prosečni životni vek produžava, ali istovremeno opada kvalitet života, Atija nudi radikalnu promenu paradigme. Umesto da se fokusiramo na dužinu života, on insistira na pristupu podređenom tome koliko dugo živimo zdravo, funkcionalno i ispunjeno. Drugim rečima, knjiga se bavi najvažnijim pitanjem savremenog čoveka: kako produžiti život, ali ne samo po godinama, već po vitalnosti, energiji, umnoj oštrini i emocionalnoj stabilnosti?
Baveći se ciljevima, strategijama i taktikama kojima se to može postići, Atija gradi knjigu kao trodelni sistem. U uvodnim poglavljima, autor upućuje oštar, ali argumentovan napad na savremenu medicinu (koju naziva „Medicina 2.0“), optužujući je da je reaktivna, neproaktivna i da ignoriše individualni kontekst. On predlaže prelazak na „Medicinu 3.0“, čiji stubovi bi bili: prevencija umesto isključivih lečenja, prilagođen pristup svakom pacijentu, fokus na zdravlje a ne samo na bolest i razmatranje dugoročnih rizika i posledica pasivnosti.
Središnji deo knjige posvećen je temeljnoj analizi četiri glavna uzroka pada životnog kvaliteta, koje Atija naziva „Četiri jahača“. U pitanju su poremećaji metabolizma, bolesti srca, kancer i neurodegenerativna oboljenja poput Alchajmerove i Parkinsonove bolesti. Atija ukazuje da nema pomoći kad bolest počne, ali da se njen početak može značajno odložiti odgovarajućim životnim stilom.
Jedan od centralnih metaforičkih pojmova koje Atija koristi tiče se deset osnovnih životnih funkcija koje bismo želeli da očuvamo u dubokoj starosti (na primer: penjanje uz stepenice, nošenje teške torbe, vezivanje pertli u čučnju...). Odatle, unazad, planira se sve – od ishrane i treninga do sna.
U završnom segmentu štiva, Atija nudi konkretne preporuke raspoređene u pet oblasti: vežbanje, ishrana, san, emocionalno zdravlje i egzogeni molekuli – dodaci ishrani. Pošto autor preferira personalizovan pristup a ne univerzalne protokole, nakon čitanja ove knjige mnogi izveštavaju o konkretnim promenama: uvođenju sporog kardio treninga, povećanom unosu proteina, boljoj higijeni spavanja i razumevanju vlastite krvne slike. „Nadživeti“ nije knjiga koja se samo čita – ona se sprovodi.
S obzirom na to da je naučna terminologija pojednostavljena, kako ne bi opteretila čitaoca, uklonjena je i poslednja prepreka tome da „Nadživeti“ ne bude ne samo korisna već i duboko uzbudljiva, sveobuhvatna i transformativna knjiga koja poziva svakog čitaoca da postane sopstveni zdravstveni strateg. Sa svim receptima koje nudi, ona može da postane životni priručnik za radikalnu a opet moguću promenu. Ovo nije knjiga o besmrtnosti, već o tome kako da poslednje manje-više tri decenije života ne provedemo u nemoći nego u dostojanstvu, funkcionalnosti i radosti.
Ukoliko postoji samo jedno ulaganje koje treba napraviti za budućnost, onda je to ulaganje u sopstveno zdravlje. „Nadživeti“ je vodič za tu misiju. Knjiga se preporučuje svima koji žele da razumeju mehanizme starenja, spreče bolest umesto da je leče, i žive ne samo duže – već i bolje.
Autor: Domagoj Petrović