Knjiga „
Nadživeti: Nauka i umetnost dugovečnosti“
Pitera Atije bila je tema tribine u okviru serijala „Razgovor s povodom“ koja je održana u sredu 16. jula u kafeteriji Bukmarker knjižare Delfi SKC.
U razgovoru su učestvovali
Pavle Zelić, magistar farmacije, pisac i scenarista, i
Srđan Krstić, urednik knjige.
„Nadživeti: Nauka i umetnost dugovečnosti“ Pitera Atije je vodič za proaktivno upravljanje zdravljem, usmeren na produženje životnog veka i poboljšanje kvaliteta života.
Atija kombinuje naučna istraživanja i praktične savete o ishrani, vežbanju i mentalnom zdravlju. Knjiga nudi personalizovani pristup dugovečnosti, naglašavajući važnost prevencije i prilagođavanja individualnim potrebama. Cilj je pomoći čitaocima da žive duže, zdravije i ispunjenije živote.
Urednik Srđan Krstić istakao je da ova knjiga objedinjuje nauku, iskustva, bogatu praksu, i to u jednom cilju – da ljudima objasni kako da produže život, ne u smislu večnosti, nego kako da što duže kvalitetno žive:
„U ovoj knjizi ćete naići na savete u kom smeru bi trebalo da delate da biste sebi pomogli. Autor poručuje da su najvažnije stavke da pazite na svoju ishranu, spavate dobro i da se bavite fizičkom aktivnošću koja će biti presudna i za psihičko stanje.“
Piter Atija je specijalizovan za primenjenu nauku o dugovečnosti i zdravlju. Njegov pristup kombinuje medicinu, nutricionizam, vežbanje i psihološko blagostanje kako bi pomogao ljudima da produže svoj životni vek i poboljšaju kvalitet života. Atija je poznat po svom analitičkom i naučno zasnovanom pristupu zdravlju, a često gostuje u podkastima i javnim nastupima, gde deli svoje znanje i uvide.
Pavle Zelić je priznao da mu je ovo delo bilo izuzetno zanimljivo jer trenutno radi na nastavku svoje knjige „Gorka pilula“ – pružilo mu je dosta novog znanja i podsetila ga na neke korisne stvari.
„Važna tema ove knjige su četiri jahača apokalipse, a to su rak, bolesti krvnih sudova, Alchajmerova bolest i dijabetes. Kancer je bitka u kojoj se borimo i u medicini i u farmaciji, i koja je teška. Zato je važno da naučimo da pomognemo samima sebi, da se edukujemo, čitamo relevantne autore i knjige poput ovih koje
će nam pomoći da preventivno pomognemo sebi, a ne da čekamo da bolest nastupi“, naveo je Zelić.
Piter Atija teži da spreči pojavu bolesti, a ne da se bavi simptomom i već nadošlom bolešću, istaknuto je.
„Atija tvrdi da umerenošću u svim sferama života možemo poboljšati kvalitet života. Mera u svemu i balans su najvažnije stavke u ovoj knjizi“, ocenio je Krstić.
Pavle Zelić je studirao u Americi Javno zdravlje te je istakao važnost toga da država preuzme određenu vrstu odgovornosti i da za svoju populaciju sprovede prave mere, kampanje, aktivnosti, preventivne preglede...
„Obavezna vakcinacija je postala kontroverzno pitanje što je apsurdno jer su se zbog toga vratile neke bolesti koje smo mislili da smo iskorenili upravo tom vakcinom. Kao čovečanstvo smo uspeli da iskorenimo velike boginje i to je revolucionarno, ali ne smemo ići unazad“, istakao je Zelić i dodao:
„Investiranjem u prevenciju i zdrave stilove života možemo da učinimo da redukujemo upravo broj ovih teških bolesti o kojima Atija i piše u ovoj knjizi. Na duže staze ćemo videti promenu kada je u pitanju parametar koji pokazuje ne koliko imate života, odnosno dana na ovoj planteti, nego koliko imate zdravih dana. Jer vi možete da živite i sto godina, a da pola života provedete bolesni u krevetu. Kvalitet života moramo da pospešimo!“
Jedna od stvari koja je izuzetno bitna je, kako je naveo pisac, emocijalna stabilnost.
„To je nešto što na dnevnom nivou, svesno ili ne, žrtvujemo autodestruktivno. Na tome svako može da poradi kako bi sve nivoe života popravio. Izjedamo se iznutra i to će nas koštati ubuduće. Moramo pronaći način i ključ kako iz najtežih situacija da izvučemo nešto dobro kako bismo pomogli sebi dugoročno“, zaključio je Pavle Zelić.